Drugstore Memories: American Pharmacists Recall Life Behind the Counter, 1824-1933

Wydarzenia historyczne można opisać z góry lub z ziemi . Historycy, z ich wzniosłej perspektywy naukowej, piszą analizy i przeglądy, które są poparte erudycją i referencjami naukowymi. Z drugiej strony człowiek z ulicy widzi wydarzenia z innego punktu widzenia – to znaczy z ziemi – a jego opis, nawet jeśli nie ma w nim szerokości, daje czytelnikowi korzyść z natychmiastowości i uroku ludzki dotyk. William Avolawn Pharmacy, Dallas, 1936. Dzięki uprzejmości kolekcji AIHP Drug Topics.
Ta książka to pogląd z punktu widzenia opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych w latach 1824-1933. Tekst składa się w całości z nieoszlifowanych i nieczynnych cytatów z 59 praktykujących farmaceutów, które znaleziono w pamiętnikach, wspomnieniach, listach i wspomnieniach , zarówno opublikowane, jak i niepublikowane. Cytaty są uporządkowane w porządku chronologicznym i są podzielone na dwie grupy, jedna zawierająca cytaty z lat 1824-1860 (część I), druga cytaty z lat 1860-1933 (część II). Melancholijny realizm obrazu Edwarda Hoppera Drug Store odpowiednio urzeka okładkę książki. Stare ilustracje i zdjęcia (patrz rysunek) są przerywane w całym tekście – na przykład jedna z nich pokazuje, jak dwoje dzieci bawią się szczęśliwie, a obok nich zapowiada Cocaine Toothache Drops – Instantaneous Cure! Cena 15 centów.
Chociaż książka dotyczy przede wszystkim praktyki farmacji, lekarstwa i warunki socjalne czasu rozwijają się w tle jak na ekranie filmowym. We wstępie redakcja dostarcza przegląd rozwoju praktyki farmacji w XIX wieku. Czytelnik spotka się ze starymi i przestarzałymi lekami i metodami leczenia (w tym z Indian Root Pigułkami dr. Morse a, użyciem gorących cegieł i musztardowego gipsu do leczenia błonicy, oleju z wątroby dorsza, pijawek, manny, senny i oleju rycynowego), które są wymienione przez praktykujących, którzy byli zaznajomieni z ich użyciem. Doświadczenia z pierwszej ręki zilustrowane są dziesiątkami winiet, anegdot, opowiadań i interesujących obserwacji.
Na przykład, jedna z selekcji stwierdza, że W lecie 1832 roku mieliśmy pierwszą i najgorszą wizytę azjatyckiej cholery, jaką kiedykolwiek doświadczyła Philadelphia. . . . Wielu czytelników pamięta torby kamforowe i tynk Burgundy; pierwsze noszone na piersi, zawieszone sznurkiem na szyi, a drugie nad brzuchem. Inny farmaceuta przypomina dni, kiedy każde dziecko było śmierdzące z powodu małej torebki asafetidy zawieszonej na piersi .
Trudno jest nam uświadomić sobie – zauważa trzeci – że zaledwie kilka lat temu aptekarz będzie kopał lub kupował korzenie i zioła, aby zrobić wiele z jego leków. . . . Teraz właściciele. . . kupuj głównie artykuły [gotowe]. Inny wyjaśnia, że prawa farmaceutyczne były nieznane w czasach, o których mówię [lata 1860]. Każdy, kto wybrał mógłby sprzedawać narkotyki.
Przynajmniej jedna selekcja skupia się na skutkach 18. poprawki, krajowej ustawy o zakazie, która weszła w życie w 1920 roku:
Jako farmaceuta dobrze pamiętam potrójne formularze recepturowe rządu USA. . . . Było dużo papierkowej roboty . . . Legalny alkohol dostarczany do szpitali, aptek i gabinetów dentystycznych często był kierowany na inne kanały niż medyczne. Pamiętam światła w gabinetach dentystycznych późno w nocy i sesje za recepty aptek, długo po tym, jak zamknęli drzwi, gdzie happy hours były częste.
Ta książka powinna zainteresować zarówno nonspecialist i specjalistę. W ramach ograniczeń pracy wielorakiej, napisanej z ziemi , oferuje dobry i często pełen uroku widok na aptekę (z lekarstwem na medycynę i socjologię), jak to było praktykowane w XIX i na początku XX wieku, przed głębokimi zmianami, które nastąpił po drugiej wojnie światowej.
Plinio Prioreschi, MD, Ph.D.
Creighton University School of Medicine, Omaha, NE 68178
[email protected] edu
[patrz też: zestaw diagnostyczny stomatologiczny, ministerstwo zdrowia logo, badania w 3 trymestrze ciąży ]
[przypisy: cerebrolizyna, centermed waryńskiego, płyn w osierdziu ]