Zasady i praktyka dermatologiczna

Prowadzę oficerów domowych przez ogólne podręczniki dermatologiczne przez całą moją karierę zawodową, a mam półkę o szerokości 6 stóp wypełnioną tymi książkami. Żadna z nich nie dała mi tyle przyjemności i entuzjazmu do czytania, jak ta książka. Jest to najwyraźniej najlepszy podręcznik dermatologiczny, jaki przeczytałem w minionej dekadzie. Redaktorzy zaczynają od kilku cennych i oryginalnych pomysłów. Postanowili użyć wyłącznie kolorowych ilustracji, co znacznie przyczyniło się do wzrostu wartości tej książki, ale cena została utrzymana poniżej 100 USD. Duży, czytelny typ, niezatłoczone strony oraz liberalne wykorzystanie wykresów i tabel w celu uzupełnienia tekstu pozwala czytelnikowi przyswoić znaczną ilość informacji przy minimalnym wysiłku.
Najbardziej podoba mi się w tej książce podejście do rozwiązania diagnostycznego problemu dermatologicznego. Rozpoczyna się od zwięzłego słownika podstawowej terminologii wspaniale zilustrowanego rysunkami. Prosty algorytm zabiera czytelnika przez wstępne badanie fizyczne i użycie kluczowych zwrotów, takich jak płaski lub wzniesiony , pełny lub wypełniony płynem , skalowanie lub gładka powierzchnia i cielisty lub czerwony pozwala nawet niedoświadczonemu lekarzowi uzyskać rozsądną diagnozę różnicową.
Cztery ogólne podziały diagnostyczne są podzielone na 18 grup chorób, z których każda kieruje czytelnika do określonego rozdziału w tekście. Każdy rozdział, choć napisany przez kilku autorów, jest stylistycznie spójny, ponieważ większość została przygotowana przez ludzi, którzy zostali przeszkoleni lub powiązani z redaktorami. Ponadto redaktorzy wyraźnie stwierdzili, że intensywnie wykorzystują swoje czerwone ołówki.
Książka powinna być sprzedawana niemal każdemu, kto może interesować się dermatologią i przyda się większości lekarzy. Nie jest to jednak książka doskonała dla studentów, ponieważ kosztuje prawie 100 USD i prawdopodobnie nie można jej było łatwo odczytać podczas krótkiego omówienia dermatologii oferowanej przez szkoły medyczne. Jest odpowiedni dla rezydentów dermatologii jako wstępny podręcznik. Szkolenie z innych dziedzin może posłużyć się nim jako szerokim odniesieniem lub jako atlas. Jego największą użytecznością będą dla praktyków zarówno dermatologie, jak i inne dziedziny, ponieważ nie przytłacza czytelnika podstawowymi naukami, ale podkreśla praktyczne aspekty dermatologii. Większość chorób odznacza się żywym odciskiem w pamięci czytelnika dzięki bardzo liberalnemu wykorzystaniu wysokiej jakości kolorowych fotografii. Wiele podręczników, które używają kolorowych fotografii, segreguje je z powodu problemów z drukowaniem. Ale w tej książce krystalicznie czyste ilustracje są w idealnej bliskości do ich opisu. Ponadto lista referencyjna jest krótka, a bibliografia z adnotacjami pomaga wybrać odpowiedni odczyt.
Istnieje kilka obszarów, w których książka mogłaby zostać ulepszona. Powinien być większy nacisk na sprawy kobiet. W części zatytułowanej Historia nie omówiono ciąży, karmienia piersią, kontroli urodzeń ani zwyczajów seksualnych. W tym spornym wieku chciałbym bardziej podkreślić pułapki nadużyć i sposoby ich uniknięcia (na przykład poprzez uzyskanie świadomej zgody, nieumiejętność diagnozowania nowotworów skóry i ujawnienie zagrożeń związanych z reakcjami lekowymi) Nie zgadzam się z używaniem klindamycyny jako doustnego antybiotyku na choroby skóry (z powodu moich niefortunnych doświadczeń z rzekomobłoniastym zapaleniem jelita grubego u kilku pacjentów) i zdecydowanie nie zgadzam się z poparciem autorki dla systemowej terapii steroidami na rumień wielopostaciowy. Ponadto redaktorzy powinni bardziej intensywnie wykorzystywać swoje czerwone ołówki w rozdziale dotyczącym rybiej łuski, gdzie choroby określane są jako zaburzenia rogowacenia (DOC) i ponumerowane kolejno od do 24. Oznaczenie DOC-6 po prostu mnie nie interesuje. tak samo jak termin arlekin płodu. Początkujący mogą uznać te cyfry za bardzo logiczne, ale wolę określenia opisowe i eponimy.
W przypadku pierwszego drukowania książka jest wyjątkowo wolna od błędów. Tylko kilka zdjęć jest źle oznaczonych, a błędy typograficzne należą do rzadkości. Podsumowując, jest to cudownie świeża książka, łatwa do odczytania i pełna ekscytujących pomysłów i koncepcji. Z przyjemnością przejrzałem i powinien być znaczącym dodatkiem do biblioteki każdego lekarza.
James E. Rasmussen, MD
University of Michigan Medical Center, Ann Arbor, MI 48109

[hasła pokrewne: dyżury aptek tarnobrzeg, endomed wrocław, wszz kielce ]